



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | General Purpose |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 275 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 3.5 mA |
| Propagation Delay | 35 ns |
| Channel Type | Unidirectional |
| Isolated Power | No |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 25 ns |
| Max Data Rate | 150 |
| Data Rate | 1 Mbps |
Stock: 42872
Distributors
pcbx
Unit Price$2.22794
Ext.Price$2.22794
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.22794 | $2.22794 |
| 10 | $1.67737 | $16.77370 |
| 25 | $1.53973 | $38.49325 |
| 50 | $1.46257 | $73.12850 |
| 100 | $1.38926 | $138.92600 |
| 300 | $1.29179 | $387.53700 |
| 500 | $1.20117 | $600.58500 |
| 1000 | $1.17638 | $1176.38000 |
| 3000 | $1.13505 | $3405.15000 |
| 5000 | $1.09517 | $5475.85000 |
